Image

ImageAdıyaman Valisi Ramazan Sodan, Adıyaman ve Malatya illerinden Nemrut Dağı’na giden yolların birleştirilme kararının kesinleştiğini belirterek, önümüzdeki hafta içersinde protokolün imzalanacağını söyledi.

Vali Ramazan Sodan, Malatya ve Adıyaman arasında sürekli kavgaya neden olan Nemrut Dağı’nın eteklerinde yolların birleşmesi konusunda iki ilin anlaştığını kaydetti. Vali Ramazan Sodan, her iki ilin yetkililerinin yolların birleştirilmesi noktasında anlaştıklarını belirterek, gerekli izinlerin alınmasının ardından çalışmaların başlayacağını ifade etti.

Konu hakkında açıklamada bulunan Vali Ramazan Sodan, “Nemrut Dağı sahası hem SİT alanıdır. SİT alanı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığının yetkileri arasında yer alıyor. Nemrut Dağı’nda Adıyaman ve Malatya yolları birleştirilecek. Bu yolların birleştirilmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim. Önümüzdeki hafta bu kararı protokole bağlayacağız” dedi.
Yolların birleştirilmesinin Adıyaman turizmine zarar vereceği yönündeki iddialara ise; “Adıyaman turizmine zarar vermez. Malatya’dan gelen turistler Adıyaman’a, Adıyaman’dan gelen turistler Malatya’ya geçebilecek. Her iki tarafta da turizm canlanacaktır. İlgili yerlerden gerekli izinler alındıktan sonra yolların birleştirme çalışmaları başlayacak” şeklinde konuştu.

Vali Sodan, ayrıca Adıyaman’ın Aksu suyunun Malatya’ya cazibe ile aktığını buna karşılık ise Malatya’nın Haydaran suyunun ise Kahta ilçesine cazibe ile akacağını sözlerini ekledi.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan