Image

Image68 kuşağının öncülerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam kararlarını veren dönemin Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nin Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi, ‘boğularak’ öldü.

‘Üç fidan” olarak anılan 68 kuşağı öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’a idam cezası veren Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nin Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi, 86 yaşında öldü.

TARİHİN CİLVESİ

Çankaya’daki evinde dün öğle saatlerinde fenalaşan Elverdi, hastaneye götürülürken ambulansta öldü. Elverdi’nin, dün “yediği yemeğin nefes borusuna kaçması nedeniyle solunum yetmezliği” sonucu boğularak öldüğü bildirildi. Elverdi’nin Salı günü düzenlenecek askeri törenle defnedileceği belirtildi.

Emekli Tuğgeneral Elverdi, 9 Ekim 1971 tarihinde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamına karar veren Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nin Başkanıydı. 6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilirken, Elverdi ‘üç fidan’ın idamını izlemişti. Elverdi emekli olduktan sonra aynı davanın savcısı Baki Tuğ ile birlikte siyasete atıldı ve 1977 yılında Adalet Partisi Bursa milletvekili seçildi.

HER GÜN ÖLECEKSİNİZ!

İdam edilen devrimci liderin son sözleri şöyle olmuştu:

Deniz Gezmiş: Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm-Leninizm! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun Emperyalizm!

Yusuf Aslan: Ben ülkeminbağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için, bir defa, şerefimle ölüyorum. Sizler, bizi asanlar, şerefsizliğinizle hergün öleceksiniz! Bizler halkımızın hizmetindeyiz, sizler Amerika’nın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler! Kahrolsun faşizm!..

Hüseyin İnan: Ben, şahsi hiçbir çıkar gözetmeden, halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım. Yaşasın işçiler, köylüler ve yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm!.. ANF

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan