Image

ImageTürkiye Sinema tarihine ismini yazdırmış olan Malatya Arguvanlı İlyas Salman, son zamanlarda isminde SOL geçen, Irkçı-Kontra bir çevrenin adeta Piyonluğla gündeme geliyor…. Sinema geçmişiyle her çevreden insanların sempatisini kazanmasına rağmeni o sanatçı olğunluğundan yoksun, sloganvari çıkış ve yaklaşımlarla gündemde kalmaya çabalarken hem kendisine karşı sevgi ve sempati besleyen insanların antipatisini kazanıyor hemde derin ve asla affedilmeyecek bir Irkçı- Şovenist bataklığa dogru sürükleniyor. 

Kendisinin Ün-Şan ve Şöhretini kullanarak prim yapmak, sözkonusu yapılanmanın Partileşme çalışmalarında kullanan bir Faşist çevre, Türkiyeli Sol ve Devrimci haraketler başta olmak üzere özellikle Kürt halkını hedef alan, Adında Sol kelimesinin geçmesine rağmen Sol ile ilgisi olmayan, Nasyonal-Sosyalist (yada ulusalcı-faşist) söylem ve calışmalarıyla tanınıyor.

İdeolojisini Dünyayı kana bulayan Adolf Hitler’in Irkcı ve Faşist çizgisinden alan bu yapılanma içerisinde bir Sanatçının, (Türk – Kürt, Alevi Sünni herkesin Barış ve Kardeşlik içerisinde yaşadığı ve de yaşayacağı bir Cografyanın insanının),  bir Malatya – Arguvanlının bulunması ise durumu dahada vahim kılıyor. Sinema dünyasından kopmasının nedenleride yine böyle tutarsız çıkış ve yaklaşımları olduğu bilinmekte…

 

Son olarak Ulusal Basına düşen bir İlyas Salman haberiyle yaptığıyla-konuştukları arasındaki dengesizliği gözler önüne serecek bir haber alıntısı:

Kaynak: internethaber.com

Kırklareli’nde, Ulusal Parti’nin İl başkanlığı binasının açılışına katılan ünlü sanatçı İlyas Salman, ‘siyaseti düşünüyor musunuz?’ sorusuna “Ben Ahır dediğim yere girmem. Yani hayvanlaşmak istemem. Sanatla yaşadım, sanatla öleceğim’ karşılığını verdi.

Kırklareli’de İl Başkanlığı binası açılışına Ulusal Parti (UP) Genel Başkanı Genel Başkan Gökçe Fırat Çulhaoğlu ile birlikte ünlü sanatçı İlyas Salman da katıldı.

SALMAN’DAN SİYASETLE İLGİLİ AĞIR SÖZLER

UP’nin Kırklareli İl Başkanlığı binasının açılışına katılan ünlü sanatçı İlyas Salman ise Türk sineması ve siyaset ile ilgili şok sözler sarf etti. Salman, yeni filmlerde halka ihanet edildiğini belirterek “Ben aksi ve karşı tavırlarım sinemadan uzaklaştırdı. Benim istediğim projeler gündeme gelmiyor. Şunu açıklıkla söylüyorum . Recep İvedik ile hatırlanacağıma Çiçek Abbas ile hatırlanmayı tercih ederim. Ben kötü filmler de yaptım. Sanata ihanet etmeyen filmler olmasına rağmen ucuz, sıradan, basit filmler de yaptım. 41 yıllık sinema hayatıma 21 film sığdırdım. Bunları hiçbiri halka ihanet değildi. Ama şimdi resmen sanat, halka ihanet ediyor” diye konuştu.

‘O AHIRA GİRMEM’

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İlyas Salman, ’İleride milletvekilliği ve siyaset düşünüyor musunuz?’ şeklindeki sorusuna ise şok bir cevapla yanıt verdi: “ Hayır hiçbir zaman olmadı ve olmayacaktır. Ben Ahır dediğim yere girmem. Yani hayvanlaşmak istemem. Sanatla yaşadım sanatla öleceğim” dedi.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan