CHP Milletvekili Veli Ağbaba, şeker fabrikalarının satışı ile ilgili eleştirileri dile getirdi.

CHP’li Veli Ağbaba, ÖİB’nın 6 şeker fabrikasını sattığı firmayla, Seydişehir Eti Alüminyum özelleştirmesi yüzünden mahkemelik olduğunu belirtti.

Şeker fabrikaları satış ihalesine bu firmanın girmesinde sakınca görülmediğini belirten Ağbaba “Bu durum yapılan satışın özelleştirme değil, peşkeş olduğunun en iyi ispatıdır. Bu bir skandaldır” dedi.

Ağbaba Başbakan Erdoğan’a “İhaleye girip ilk aşamada, alay edercesine fabrikalara değerlerinin çok altında teklif veren firmalar neden ihaleden men edilmemiştir?” diye sordu.

Ağbaba soru önergesi metninde şu sorulara yer verdi:

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) 2011 yılı Kasım ayında “B grubu” adı altında Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan şeker fabrikalarını, “C grubu” adı altında Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikalarını satmıştır. Fabrikaların satışı ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. Satış esnasında yapılan işlemin hukuksuz olduğu ve özelleştirmenin iptal edilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Bu çerçeveden hareketle;

1- Kolin-Limak ortaklığı 257 milyon dolarlık değer biçilen portföy B grubu fabrikalar için, 10 milyon dolarlık yazılı teklif sunmuş, sözlü artırmada fabrikalara 260 milyon dolar vererek ihaleyi kazanmıştır.

C grubu fabrikaların ihalesini alan Ak-Can Şeker, fabrikalara 100 milyon dolar teklif vermiş, daha sonra artırmada teklifini 660 milyon dolara çıkarmıştır. İhaleye girip ilk aşamada, alay edercesine fabrikalara değerlerinin çok altında teklif veren firmalar neden ihaleden men edilmemiştir?

2- Fabrikaları satın alan firmaların ikisinin de Rizeli olması tesadüf müdür? İhalelerin iptal edilmeme sebebi, şirket sahiplerinin hemşeriniz olması mıdır?

3- ÖİB tarafından Portföy B gurubu fabrikalarına 257 milyon 856 bin dolar, portföy C fabrikalarına da 407 milyon 375 bin dolara satış için ilana çıkılmıştır. Binlerce dönüm arazisi, binaları, makinaları ve pancar kotası ile birlikte fabrikalara biçilen değer nasıl değerlendirilmektedir?

4- Fabrikaların değer tespitleri ihale öncesi kamuoyuna açıklanmamıştır. ÖİB’nin yaptığı bu işlem yasal mıdır? Blok satış sebebiyle, hangi fabrikanın ne kadar bedelle satıldığı bilinmemektedir. Fabrikaların ayrı ayrı değerlerinin açıklanmamasının gerekçesi nedir ?

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan