Image
Image

Evrim Alataş

Malatya Akçadağlı Gazeteci-yazar, Her dağın gölgesi Deniz’e düşer kitabının yazarı ve ödüllü Min Dit (Ben Gördüm) filminin senaryo yazarlarından Evrim Alataş yaşamını yitirdi.

Gazeteci-yazar, Her dağın gölgesi Deniz’e düşer kitabının yazarı ve ödüllü Min Dit (Ben Gördüm) filminin senaryo yazarlarından Evrim Alataş yaşamını yitirdi.

Alataş, 1997 yılından bu yana gördüğü kanser tedavisi kapsamında iki hafta önce hastaneye yatmış, bir hafta önce de taburcu edilmişti. Alataş, bu sabah saat 8.00 sularında Diyarbakır’daki evinde öldü.

Meslektaşları ve okurları, cenazesinin şu anda tutulduğu Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı morgunun önünde toplanmaya başladı. Alataş’ın ailesi, bugün Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda taziyeleri kabul edecek.
Doğduğu köyde toprağa verilecek

Alataş için yarın (13 Nisan) saat 12.30’da Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti önünde bir tören düzenlenecek. Ardından Alataş’ın cenazesi, dünyaya geldiği Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Gölpınar Köyü’nde toprağa verilmek üzere yola çıkarılacak.

Diyarbakır’da anne ve babaları JİTEM tarafından öldürülen iki çocuğu anlatan Min Dit filmine, son olarak Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Behlül Dal Jüri Özel Ödülü verilmişti.

Ağırlıklı olarak Kürt Sorunu ve Alevilerle ilgili yazan, mizahı ve ironik üslubunu hiç terketmeyen Alataş, 10 Aralık 2006’de Radikal 2’de yayımlanan Ölüler uyumaz! yazısında, Linç, Trabzon’da başlayıp Şırnak’a uzanabildiği için biz sanırım kardeşiz ve bütünleşmeliyiz diyordu.

Alataş, 19 Kasım 2009’da Taraf gazetesi için de, Demem o ki Alevi Türk ve Kürt-Alevi kardeşlerim; korkmamız ve çekinmemiz gereken Sünniler değil, bu sistemin ta kendisidir. Ordusuyla, derin devletiyle, cinayet şebekeleriyle bu sistem ve bu sistemi savunanlardır. CHP gibi… Vazgeçin CHP’den. Onur Öymen’in gitmesini beklemeyin, siz terk edin orayı. Bundan daha açık faşizm var mı? Ki siz benden iyi bilirsiniz faşizmin ne olduğunu… diye yazıyordu.
Evrim Alataş kim?

1976’da Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Gölpınar Köyü’nde Alevi Kürt bir aileden dünyaya geldi. 1994 yılında gazeteciliğe başladı ve Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış, Ülkede Özgür Gündem gibi gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı.

Evrensel, Birgün, Özgür Politika gazeteleri, Esmer dergisi ve son olarak Taraf gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Yazıları Birikim, Amargi ve Tiroj dergileri ve Radikal 2 gazetesinde de yayımlandı.

Aram Yayınları’nca 2003 yılında yayımlananMayoz Bölünme Hikayeleri başlıklı kitabın da yazarıydı. Her Dağın Gölgesi Deniz’e Düşer kitabıysa İletişim Yayınları’ndan Ağustos 2009’da yayımlanmıştı. (EÖ)www.ntvturk.com

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan