"Ana" deyimi beni hep köye sürükler."Anne" deyimine şehirdeki yaşantımız içinde pek alışamamıştım.Bu iki sözcük aynı anlamı taşısa da sanırım ikisinin arasında tarifi biraz zor olan farklı bir his, üslup ve tarz var.Her neyse, "ANA" deyimi bana daha doyurucu geliyor.
Bizimkiler 4-5 yıldır köyde yaşıyorlar.Geçen gün anamı aradım,hal hatır ettikten sonra "anacığım bugün anneler günü ,sizin gününüz,kutlu olsun" derken,anamın genelde hep söylediği şu sözleri kulağımı çınlatır:
-Amaan oğlum,ne günümüz olacak bizim,analar gün mü görüyor,gutlu olsa ki nolur olmasa ki nolur ?
Anam,bilinçli bir kadındır;çocuklarının peşinden koştururken, bir ana yüreğiyle, onları anlamaya çalıştı;onları anladıkça,bir kadın yüreğiyle, dünyayı anlamaya çalıştı.Anamın sözlerinde,bir ezilmişliğin,bir kahrın,bir isyanın,insanların ikiyüzlü samimiyetsiz davranışlarından bu günleri umursamazlığın derin anlayışı ve izleri vardır.
Anneler gününün kutlandığı günlerde;
Kim bilir,kaç ana kurşunlara hedef olmuş çocuğuna yanıyor?
Kim bilir,kaç ana çocuklarını aç yatırdığına kahırlanıyor?
Kim bilir,kaç ana çocuklarını doyurmak için vücudunu satıyor?
Kim bilir,kaç ana eziliyor,dövülüyor,sövülüyor,vuruluyor?
Kim bilir,kaç ananın alın teri, göz nuru, emeği çalınıyor?
İyilikler yada kötülükler tek tek bireylerin bir sunumu değildir;asıl olarak toplumun, sistemin bir sunumudur.Bireyler alışkanlıklarını toplumun ,sistemin kendilerine verdikleri iyi yada kötü sunumlarıyla kazanırlar.Günümüz sistemi içinde bizler, birbirimizin sırtına basarak,birbirimizi çelmeleyerek,birbirimizle kıran kırana bir rekabet içinde yaşam ararız.Anaların, bu sistemin dışında olabilmelerinin olanağı var mıdır?
Kapitalist toplum,aynı zamanda bir tüketim toplumudur.Analar günü,babalar günü gibi özel günler esasında bir tüketimin araçlarıdır.Caddelerdeki mağazalara bakarsanız bunu daha net bir biçimde anlarız.Mehlika ve Bülent kardeşimizin düşüncelerinde haklılık payları vardır;ama bu günler esasında bir vurgudur. Bu günleri herkes kendi anlayışları doğrultusunda değerlendirebilir.Bir günde olsa analarımızı sevindirebilmek güzel bir şeydir;ama,tabi ki analarımızın hep sevinçli ve mutlu olacakları savaşların olmadığı,insanın insana kulluk yapmadığı,yaşamın toplumsal dayanışmayla kazanıldığı ve eşit olarak paylaşıldığı bir dünya için mücadele etmek en güzel olanıdır. Anaların emeği ancak 365 günle ödenir.
Yüreği sevgiyle,barışla dolu;yüreği özgürlükten,barıştan,sömürüsüz bir dünyadan yana çarpan anamın ve tüm anaların ellerinden öperim.

Sizler çok yaşayın analar.

 

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan