Kazim Eroglu

Image2 Temmuz 1993 Sivasta, içinde onlarca aydın-yurtseverin bulunduğu bir sırada Madımak Otelinin gerici-yoz şeriatçı karanlık güçler tarafından ateşe verilmesiyle otelde bulunan 35 can hayatını kaybetmişti.Tarihe karanlık bir sayfa olarak geçecek bu katliam, Sivasta ve yurdun bir çok yerinde bu yıl da lanetlenirken, Madımak Otelinin müzeye dönüştürülmesi isteği de güçlü bir biçimde insanlık adına dile getirildi.
15 yıl önce ateşe verilen Madımak Otelindeki ateş ne yazık ki bugün bir kebapçı dükkanı olarak hala tütmektedir. Bu katliamın arkasındaki gerçek katilleri açığa çıkarmayan devlet ve bu devleti yönetenler ,devrimci-demokrat tüm yurtsever insanların bu isteğini görmezlikten gelmeye ,bu katliamı hafızalardan silmeye çalışmaktadır. Bu günkü insanlık bu katliamları unutsa da tarih bu katliamları unutur mu dersiniz? Elbette ki hayır.Ortaçağın tüm karanlık yüzü,emperyalist sömürgecilerin Asyada,Afrikada Amerikada yaptıkları katliamlar bir bir ortaya serilmekte,birçok ülke kendi tarihinin karanlık sayfalarıyla yüzleşip hesaplaşmaktadır.
İnsanlık, geçmişiyle bu hesaplaşmayı yaparken acıları deşmek,yeni düşmanlıklar yaratmak adına değil ,tam tersine bu katliamların bir daha yaşanmaması adına bunları yapmaktadır. Çünkü ne amaçla yapılmış olursa olsun savunmasız bir kitleyi imhaya tabi tutmak günümüz çağdaş insanı adına  utanç verici bir eylem (katliam)olarak tanımlanmıştır.
Bir çok ülkede bu tip katliamların yaşandığı alanlar anıtlaştırılırken , müzeye dönüştürülürken (bunun yakın örneklerinden biri Almanyada Alman faşistleri tarafından yakılan bir Türkün evinin müzeye dönüştürülmesidir) Sivasta 35 ozan,sanatçı,yazar,düşünür aydının yakılması karşısında ne yazık ki bizim devlet, hükümet bu vahşeti bu zamana kadar hep görmezlikten geldi.Bu duyarsızlık insanlığın yüreğini daha da çok yakmaktadır.Madımak Otelindeki bu ateş tüttükçe insanlığın yüreği yanmaya devam edecektir.Ve bu ayıp da öncelikle devlete ülkeyi yönetenlere ait olacaktır.
Sivasta 2 Temmuz öncesi gelişmelere ve 2 Temmuz günü gerici ayaklanma ve otelin yakılması olayında hiçbir önlem almamasını,devletin seyirci kalmasını ve olayın arkasındaki gerçek emellerin aydınlatılamamış olmasını göz önüne getirdiğimizde ülkeyi yönetenlerin bugün neden  ilerici,aydın ,yurtsever halkımızın isteğini görmezlikten geldiğini anlamamız zor olmasa gerek.Sivas katliamının ayıbı sadece şeriatçı yobazlara değil aynı zamanda devlete de yazılmıştır.Her hangi bir yerde bir miting,bir gösteri,bir grev,bir protesto yürüyüşüne bir anda yüzlerce askerini polisini yığan devlet, Cumhuriyet Sivasta kuruldu Sivasta yıkılacak solaganlarıyla bir şeriat ayaklanma provasına dönüşen, Madımak Otelinin yakılması, 35 insanın hayatını kaybetmesi ve bir çok kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Sivas olaylarına   her ne hikmetse müdahale edemiyor.
Evet;
Ülkemiz insanının bu katliamları bir kez daha yaşamaması adına,
Tüm farklı kültürlerin özgürce birarada kardeşçe yaşaması adına,
Bu katliamda yaşamını yitiren insanlarımıza saygı adına, Madımakta tüten ateş söndürülmeli ve Madımak Oteli müzeye dönüştürülmeli,hayatını kaybeden canlar burada anıtlaştırılmalıdır.
Bu istem tüm insanlığın istemidir.Bu istem yüzleri aydınlığa dönük olanların istemidir.Bu istem katliamları lanetleyenlerin istemidir.Bu istemimiz dinmeyecektir.

Siz kara cüppeli din bezirganları,  insanlık Sivas katliamını unutmayacak!
Siz düzenbazlar,solucanlar, insanlık Sivas katliamını unutmayacak!
Ve sizler gün gelecek tüm katliamların hesabını insanlığa vereceksiniz!

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan