Güldane ve Ali Kılıç
Güldane ve Ali Kılıç
Malatya’nın Arguvan ilçesinin Karahüyük köyünde 22.10.1924 tarihinde doğdu. Annesi Vartanuş Ermeni Soykırımından şans eseri kurtulmuş ve Karahüyüğe gelin olarak gelmiştir.
3 Kasım 1928 tarihinde harf inkılabı oldu, dört yaşında başladığı okulu 4 yılda bitirdi. Babası Arapkir`e göçtüğünde Arapkir’de ortaokul yoktu, 22.05.1933’te annesi Vartanuş vefat edince köye geri dönüp, en ağır işlerde çalıştı. 15.08.1937 tarihinde Malatya’ya gitti. Mensucat fabrikasının temelinde usta olarak çalıştı. Boş zamanını Halk Evi’nde okuyarak geçirdi.11 Ekim 1940’ta Akçadağ köy enstitüsüne girdi. 18 Kasım 1944’te mezun oldu . Öğretmen olarak Karahöyük köyüne atandı. 15 yıl köyde çalıştı, iki yıl Mineyik köyünde 13 yıl Malatya merkez Atatürk İlkokulu ve Cengiz Topel İlkokullarında çalışıp, 1974 yılında emekli oldu ve halen çalışıyor, öğreniyor, öğretiyor, yazıyor.
Hayatındaki gül ve dikenler adlı 140 şiirlik bir kitabı basıldı. (sınırlı sayıda) kalan 60 şiiri ile beraber 200 şiiri mevcut. 12 şiiri oğlu Dr. Hasan Basri Kılıç tarafından müziklendirildi. Şiirlerinin müziklendirme çalışmaları ve yeni şiirlerinin kitap haline getirilme çalışmaları yapılmış, Ankara Höyük isimli şiir kitabı çıkmıştır. 26 Şubat 2015 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.
Vartanuşun Alisi
Vartanuşun Alisi

Kızı Aysel Kılıç’ın kaleme aldıgı Vartanuşun Alisi isimli Roman Türkiye çapında ses getirmiş olup yakın bir zaman sonra Beyaz Perdede karşımızda olacaktır.
Resim: Aysel Kılıç Karslı FB Hesabından alınmıştır.
Resim: Aysel Kılıç Karslı FB Hesabından alınmıştır.

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan