Malatya’nın Arguvan Belediyesi dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet’in mezarının Arguvan’a getirilmesi için girişimde bulundu.

Arguvan Belediyesi Meclisi ünlü şairin “Vasiyet” adlı şiirinde

“… ölürsem o günden önce yani
Öyle gibi de görünüyor
Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni

  ve

tepemde bir de çınar olursa
yanında taş maş da istemez hani” dizelerinden hareketle, “TBMM Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi yönünde bir karar alırsa, Nazım’ın ‘Vasiyet’ini yerine getirmeye hazırız” şeklinde karar aldı.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızılay Hikmet’in mezarının Arguvan’a getirilmesinin kendilerine gurur vereceğini belirterek, “O’nun, istediği ortamın burada olduğuna inanıyoruz. Demokrat, çağdaş, laik, vatanını seven insanların yaşadığı bir ilçe Arguvan. Tüm Arguvanlılar olarak Nazım Hikmet’i sevgiyle kucaklamaya hazırız” dedi. Arguvan Belediye Meclisi tarafından imzalanan karar Türkiye Meclisi’ne gönderildi.

DİHA/MALATYA

 

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan