Image

 Image   Eğitim toplumsal aydınlanmaya açılan kapıdır.Bugün daha çok okumuş çağdaş değerlere sahip aydınlara ne kadar ihtiyaç olduğu aşikardır.Eğitim denilince hepimizin okula başladığı ilk gün benliğimizde bıraktığı kalıcı izler vardır.Ben ilkokula altı yaşımda Kuyudere (Mineyik) Köyün de kayıtsız olarak başladım. Bellikler’den Mineyik mezrası Şamı’ya göçmüş olmamızdan dolayı ilkokula orada tanıştım. Türkçe bildiğim üç kelime cebimde "adın ne, babanın adı ne ve annenin adı ne? " Tüm dilde ki sermayem buyudu. Okula gider gitmez bunu soracaklar bende söyleyip kurtulacaktım. Gel gör ki yüz öğrenci içinde benim varlığım fark bile edilemedi. Herkes koşup oynuyor bir ben şaşkınlık içinde etrafa bakıyorum. Bekliyorum ki öğretmen sorsun "adın ne?" Rıza Parlak "babanın  adı?" Ali "annenin adı?" Cemile deyip kurtulayım. Yüz öğrenci içinde tanıdığım tek kişi dördüncü sınıfta okuyan ağabeyim Apo. O benden çok şanslı Türkçe biliyor oyun oynuyacağı arkadaşları da var. Tenefüste tam okulun kapısın da büyük bir şaşkınlık içinde iken Ali Hoca benim garipliğimi fark etti. (Ali Hoca Eymir’liyidi) "Senin adın ne?" dedi. Ben adımı tam olarak söylemeden ağlamaya başladım. Adımı söylememle ağlamam birbirine karıştı. Yere uzanıp ayaklarımı çırparak ağladığım gün okula tanıştım. Bildiğim üç sorunun cevabını veremedem, savaşı kayıp etmiş asker gibi esir düşmüştüm. Okul denilince aklıma ilk gelen bu anılar, bende derin izler bırakmış olmalı ki bugün bir okulun yapınına katkı bulunmak adına çaba sarfediyorum.
     Okulumuz Arguvan’nın Kömürlük Köyün de çağdaş bir eğitime olanak verecek şekilde yapımı devam etmektedir. Bir Çocuk Değişir Türkiye Değişir." söylemiyle yolla çıkılarak başlatılan bu çalışma, Atmalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde, Devlet vatandaş işbirliğiyle yapımı süren  okula "BİR TÜĞLADA SEN KOY" kampanyası adı altında sürmektedir. Eğitimin anlam ve önemimi bilmek tabiki yetmiyor. Kendi olanaklraımızın dahilinde katkı sunmak gerekiyor.Her bireyin doğduğu topraklara  borçu olduğunu kanısındayım.Gelecek kuşaklara bırakılacak en güzel miras sanırım böyle bir dayanışmadır. Eğitim alanında olduğu gibi diğer alanlarda dayanışma ruhuna hergün biraz daha ihtiyaç olduğu aşikardır.
     Çocukların yarınımız olduğunu düşünürsek, konulan her tuğlanın yarınlara  ışık tutacağını söylemek abartı olmaz kanısındayım. Bu söylemi  daha fazla uzatmadan sözü şiire birakalım ne dersiniz?

Atmalılar İlköğretim Okulu

İlçesi Arguvan köyü Kömürlük.
Atmalılar İlköğretim Okulu.
Bir bina yükselir bil ki ömürlük,
Atmalılar İlköğretim Okulu.

Bir çocuk değişir,Dünya değişir.
Oku kıtapları,tarihi devşir.
Okumadan hangi millet gelişir,
Gelişmeye çığır açsın okulum.

Eğitim sevgiye,anlam yüklesin.
Okusun çokuklar boyun bükmesin.
Bir tüğla da sen koy, duvar yükselsin.
Değerlere değer katsın okulum.

Tüm çocuklar bizim yürekte umut.
Eğitim bilimdir deneyle somut.
Cahalet tepemde bir kara bulut.
Cahilin kalesini yıksın okulum.

Kız oğlan birlikte hepsi karışık.
Sırtında çantası gözünde ışık.
Hocam eğitime gönülden aşık.
Aşıklar sevgiyi tatsın okulum.

Çevre köylerinden kimler gelecek,
Koşup eğlenecek,coşup gülecek.
Verilen emekler ürün verecek,
Renk renk çiçeklerin açsın okulum.

Her türlü zorluğu bilimdir aşan.
Sevgidir barıştır,içimde coşan.
Aydın insanlara budur yakışan.
Geleceğe ışık yaksın okulum.

Hepimiz birlikte çıktık bu yolla.
Herkes emek sundu görün okula.
Dayanışma ruhu bir örnek ola.
Eğitime değer katsın okulum.

Ders zili çalacak kulak ver sese.
Teşekkür borçludur Rıza herkese.
Koşun ey çocuklar,nefes nefese.
Adın Atmalılar kalsın okulum.

       21/11/2007 MERSİN

Katkı sunmak isteyen duyarlı dostlar aşağıdaki hesap numarasına katkilarını yapabilirler.
GARANTİ BANKASI MALATYA ŞÜBESİ. HESAP NO:112/6298346

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan