Image

ImageRadyoarguvan.Com Web Sitesi olarak Arguvan Türkülerinin sesi, soluğu, Usta Yorumcusu, Besteci, Söz Yazarı, Ozanımız Cemal Öztaş’a kendisini sorduk.Ben seni çoktan unuttum, Nerdesin gibi birbirinden güzel Türkülerle gönüllerimizde Taht kuran Cemal Öztaş kendisini şöyle anlattı:

Malatya İli, Yazıhan İlçesi Karaca Köyünde 01.11.1965 Yılında dünyaya gelmişim. Altı yaşıma kadar herkes gibi gülüp, oynadım, koştum ve ağladım. Altı yaşında Sazla yani Curazla tanıştım. İlkokul eğitimim Köyümde yani Karaca’da bitirdikten sonra Orta ve Lise eğitimim tamamlamak için şehüre yani Malatya’ya göç ettik. Bu arada ben 8 kız kardeşimden sonra 9.cu olarak dünyaya gelmişim. Lise yıllarımda Malatya Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Kurslardan Saz ve Koro Kurslarına katılarak Sanata olan düşkünlüğüm noktasında Eğitim aldım. .Liseyi bitirdikten sonra Saz ve Sahne Eğitimi almaya başladım.

Yaş daha 19, hayatımı ve kaderimi değiştirecek Kızla tanıştım ve beni sevdalara salan bu bayanı 6 ay sonra kaçırarak evlendim. 1 Yıl sonra bir erkek çocuğum oldu ve ben askere gitmek durumunda kaldım. Oğlumun ismini Ferdi koyup asker Ocagına doğru yol aldım. Vatani görevimi Manisa’da Yazıcı olarak tamamladıktan sonra yine memleketime, Malatya’ya geri döndüm.. Ve benim için hayatın zorlukları bu dönüşten sonra başladı diyebilirim. Aradan bir Yıl geçti ve ismini babamında ismi olan ‘Hasan’ koyduk.

Bu arada Antep’de ilk Kaset çalışmam olan ”Töremiyesin” isimli kasedimi yaptım. Piyasaya çıktı. Halkın kulağına hitap etmeye başladım ve ilk çalışmanın verdiği özgüven ve de halkımızın sahiplenmesiyle Gülermi Bilmem isimli çalışmamla yine Dinleyicilerimin karşısına çıktım.  Bu çalışmalarıma paralel olarak kendimde söz yazmaya başladım. Kaset çalışmalarım ardarda devam etti, daha sonra Hasretim yarime birde yavruma isimli çalışmamla yeniden dinleyicilerimin karşısına çıktım. Bu esnada Gazino, Sahne, Konserler, Festivallerde sahne alıyordum. Aradan 3 senelik bir zaman geçtikten sonra tekrardan beni ben yapan çalışmam olan ve herkesin İşte Cemal Öztaş dediği çalışmamla yeniden doğdum: Yarden Ayrıldım. Ama bu sadece bir Türkü değildi ben gerçekten de yarden ayrılmıştım. Türkülerim halkın kulağında yankılanmaya başladı.

Bu arada Cemal Öztaş, yalnız, gerçekten çaresiz ve bir o kadarda sahipsizdi. Kadife ve yanık sesiyle halkın gönlünde Taht kuran Cemal Öztaş’ın kasetleri çok satıyordu. Cemal Öztaş insanların yüreğine sanki bir bıçak gibi saplandı sanki… Bu arada Cemal Öztaş yapayalnız, yarden ayrılmış ve çaresiz, kimsesiz, permeperişan, arayanı soranı yoktu…  İtilip, kakılıyor, horlanıyordu ve tek başına olan Cemal Öztaş kendini İçkiye vurdu. Sabah akşam kadehlerde aradı sevdiğini… Ama ne gelen ne soran vardı.

Bu süreçte de boş durmuyor, söz yazmaya devam ediyor, gönüllere taht kurcak eserler yazıyordu. Sevdalara salacak Türküler besteliyor, boş durmuyor kaset çalışması için altyapı hazırlıyordu.

Ard arda birçok Kaset çalışması yapıyor, sırasıyla Sana nasihatim, Celal Abbası Seversen ve ”Gözlerim Yollarda ” isimli çalışmalar oluyordu. Hala kulaklarda dillerde olan Türküler o sürecin ürünleriydi. Derdini Türkülere döken Cemal Öztaş’ın kasetleri çok satıyordu ve tanınırlığıda Malatya sınırlarını çoktan açmıştı ama o hala yalınızdı…

Sene 1988 olduğunda hayatındaki en doğru adımlardan birini atarak Sigara ve Alkole veda etti …Kendisini sadece ve sadece müzige vererek yeni kaset çalışmalarına adadı kendini, bu arada yeni yapıtlarda üretiyordu. Sene 1995 olduğunda yeniden evlendi ve yeni bir Kaset ile uzun bir aradan sonra sevenleriyle buluştu.  Sevdasını Çektiğim Ey Nazlı Dilber kasediyle tüm Türküseverlerin gönlünde bir kez daha taht kuran Cemal Öztaş türküleri Anadoluya yayıldı. Malatya sınırlarını aşan birçok diğer İllerdede büyük bir dinleyici kitlesi edindi.. İşte Ses İşte CEMAL ÖZTAŞ dedirten çalışmalarla yeniden doğan, Alkol ve sigaradan uzaklaşan Cemal Öztaş konserlerin, Festivallerin aranan ismi oldu… 

Cemal öztaş bu arada boş durmuyor bir taraftan yeni eserler yazıyor ve derlemeler yapıyor.  Bu eserlerden bazılarını sıralayalım: Töremiyesin, Gülermi Bilmem, Celal Abbası Seversen    Bizim Elin Menekşesi Kokulu ” Bir Seher Vaktinde Ugradım Yara,  Yüce Dağlar Niye Coştun Bu Kadar Elin Dilinden, Yazbaharda Göç Eyleyen Turnalar”,  ” sorun sorun,
Gönül bu ellerden geçmez olaydım ”, yazbaharda göç eyleyen turnalar ve son kasedimin ismi olan Ben  seni çoktan unuttum adlı kasediyle halkın kulagında yankılanmaya başlayan cemal Öztaş tekrar sevenlerinin gönlünde taht kurmayı başardı…

Şimdi halen yeni eserler yazıyor, derlemeler yapıyor ve tüm sevenlerine layık olacak bir şekilde sanat hayatını sürdürmeye gayret ediyor. Kısmet olurda yeni bir firmayla anlaşabilirsem yeni bir kaset çalaışmalarım var. diyor. Özel istege baglı Bagkurlu olup evli ve 3 çocuk babası olan Cemal Öztaş müzik severlere en  iyisini ve en güzelini sunabilmek için elinden geleni yapmakta. Düğün konser ve festival çalışmalarıyla gerek yurt içi ve gerekse yutdışı konserlerini va müzik hayatını sürdürmekte ve halen Malatya’da ikamet etmekte.. Şimdiye kadar toplam 10 tane kasedinin oldugunu ve ”hayatım boyu gıpta ettiğim ozanlardan Mahzuni Şerifi taktirle saygıyla dinler ve onun yolunda yürümeyi çok arzu ederdim” diyor.

Cemal Öztaş ile söyleşimiz kendisinin şu sözüyle son buluyordu:

Başardım başardım ama ne çileler ne zorluklar ve ne perişanlıklar çektim onu birde bana soracaksınız… ELİMİ ATMADIK DALLAR KALMADI, BAŞIMA GELMEDİK HALLER KALMADI…. derler ya aynen Öyle…  AMA CEMAL ÖZTAŞ SAGLIKLI DÜŞÜNÜYOR.

Tüm hayranlarıma ve tüm müziksever dostlarıma, www.radyoarguvan.com ve Radyo Arguvan takipcilerini en içten sevgi ve saygılarımı sunar,  selamlar hürmetlerimi arzederim. Türkü tadında kalın.

Anlatım ve Kaynak: Cemal Öztaş

Yorum ve Derleme: DC

By Radyo Arguvan

Radyo Arguvan 2006 yılından beri aralıksız olarak yayın yapan ve Arguvan'ı ve Arguvan kültürünü tanıtmayı kendisine esas görev olarak gören Web Sitesidir. Radyo Arguvan adında anlaşılacağı üzere, Arguvan Türkülerinin yayınlandığı bir Radyo Sitesidir. Arguvan Türkülerinin yanında Halk Türküleri ve Özgürlük Türkülerinede yer vermektedir. Kültür ve Sanatta Halktan yana Tavır koymayı benimsemiştir.

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan