ANNELER, GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN //

Her yıl Mayıs Ayının ikinci pazar günü kutlanması kabul edilen ‘Anneler Günü’ ilk kez 1908 de Amerika da (ANNA JARVİS`in) girişimleri sonucu kutlanır. Daha sonra 1914 de bütün ‘Amerika Birleşik Devletlerinde resmi bayram olarak da ilan edilir. Zaman zaman, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın bir çok ülkesi de kutlamaya başlar ve 1955 den beri de Türkiye de kutlanmaktadır.
Sevgili Anneler; Bu güzel gün kabul göreli tam bir asır oldu. Ancak, annelere armağan edilen bu güzel gün, her anneyi mutlu edip sevindirebilmiş midir? Hayır değil…Tüm anneler sevinmelidir, sevindirilmelidir istiyoruz.
“Sevgili Anneler; Canlılar içerisinde, Tanrıya en yakın olan canlı insandır, insanın insandan yana en çok çarpan sevgi ve muhabbetle beslenmiş güzel yürek de yine anne yüreğidir.Ana gibi yar olmaz, bunu diyen o ağız anne için denilmesi gerekenin en güzelini demiştir.
Saygıya Laik Anneler; Anne emeği yüce ve kutsaldır. Her anne de bir ana kuzusudur, sizlere senenin bir günüyle de mutlu oldular diyebilir miyiz? ‘Bir çiçekle yaz gelmez’ demiş atalarımız.
Anne yüreği mutluluğu eşi ve yuvasında büyüttüğü evlatlarıyla paylaşır, onlar mutlu gördüğünde kendisi de mutludur. En değerli varlığı olan evladını mutlu gören anne, dünyasına ne kızar ve ne de dargın olur.
Bütün bunlara rağmen, günümüz gerçeğinde görüyoruz ki, çok annenin kalbinde ‘’acı ve hüzün gözlerinde yaş eksik değil. ABD, 1914 de anneler için, kabul edilen bu kararı saygıyla selamlıyoruz. Ancak, senelerden beri bir çok dünya ülkelerinde olduğu gibi, bu gün bile savaşlar başlatarak binlerce ana kuzusunun ölümüne sebep olan politikaları da şiddetle kınıyoruz ve bu politikalardan derhal vazgeçmelidir diyoruz.
Kadın hakları diye ortaya atılan ve tartışılan tezden de net olarak bir şey anlaşılmış değildir.

Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde
Hakkın yarattığı her şey yerli yerinde
Bizim nazarımızda kadın erkek farkı yok
Noksanlık eksiklik senin görüşlerinde

‘Der Yüce Hünkar. H.B.Veli!

Bizim beklentimiz, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin, hayat adil bir şekilde paylaşılmalıdır ve
bu gün, kadınların annelik haklarını demokratik örgütler yıllardır yılmadan savunmuşlardır. Bu mücadelenin önünde günümüze dek engel olmaya çalışan karanlık beyinleri şiddetle kınıyoruz…
Üçüncü dünya diye isimlendirilen ‘’geri kalmış ülkeler de, henüz kadın annede olsa toplumda yeri geri planda bırakılmıştır. Anne denilen o ulvi değer, çocuğunu büyütmek için, birilerine sokakta el açtırılıp dilendirildi
ise, o anne bu gün bir çiçekle mutlu oldu diyebilir miyiz? Bir de çocuğunun eline silah verip ‘öldür, yada öl’ denildiğinde işte o zaman o anne yüreği incitilmiştir, hatta kanatılmıştır da.
Bizleri doğuran, hayata kazandıran anneye dünyasında kaygı ve korku ortamı yaratan düzencileri şiddetle ve nefretle kınıyoruz. `H. Muhammet ‘’Cennet annelerin ayağının altındadır der. Onun için anne kutsaldır, günleri ve gelecekleri aydınlık ve selamet olsun diyor, saygı sevgi ve gününüzü muhabbetle yürekten kutluyoruz.

-Ali Rıza UĞURLU-

By Ali Rıza Uğurlu

isaköyü

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan