arguvan

arguvanAli Rıza Uğurlu // Arguvan çağdaş ‘’kendine özgü kültürü ve yaşam biçimiyle’’ ülkenin güzelliklerine oldukça katkı sunana ve adı duyulan bir ilçedir..

O nedenle ARGUVAN ilçe olarak kalmalıdır .. Kültür ve sanatla dünya halklarının kaynaşma çabası içinde olduğu şu çağda, Arguvan gibi bir ilçenin ‘’konumu korunacağı ve ona katkı sunulması gerektiği yerde ve büyük bir nüfusun ilçe dışında olması hesap bile edilmeden, ilçeliği düşürülmek isteniyorsa, yanlışlık olmaktan da öteye, büyük büyük haksızlık olur..

Türkiye genelinde Yüz Bin’’e yakın nüfus kendileri İlçe sınırları dışında ‘’iş yada mecburi görev nedeniyle kalmak zorunda iseler de, gönül ve gözleri hep Arguvan da ve Arguvanlı olduklarını da her fırsatta gururla, sevinçle der ve o duygularla yaşarlar..

Onca Arguvanlının Arguvan dan ayrı yerlerde bulunmalarının asıl nedeni de, Arguvan ve köylerinin ihmal edilmesinden kaynaklanmıştır..

Ancak; Arguvan’’ın ilçe olmaktan düşürülmesine gerekçe sade ve sade nüfus eksikliği ise, Arguvan 46 köy ve mezralarıyla, dedikleri sayıyı ‘’en kısa süre içerisinde kat kat artırmaya da hazırız diyeceklerine inanıyoruz ve şüphe de edilmemelidir diyoruz..

Belki de, köy ve ilçe sayısı bir tasarruf amacıyla azaltmak isteniyorsa, özellikle de Arguvan bunun dışında tutulmalıdır…

Arguvan il ve ilçe bürokratları tarafından da bu böyle düşünülüyor olsa gerek.. Arguvan ve çevre köylerinde söylenenler de bu sözümüzü aynen doğrulamaktadır..

Aynen de öyle; haberin duyulduğu andan itibaren ‘’Sayın Kaymakam, S. Belediye Başk. S.Nüfus Müdürü haberden oldukça üzgün ve yerli halktan daha da fazla, işin telaşında oldukları duyulup ve konuşuluyor…

Sanat ve kültür adına sayın, yetkilileri ‘’özellikle de ‘’ Arguvan için kararlarını yeniden gözden geçirmelerini diliyoruz.

Saygılarımla

By Ali Rıza Uğurlu

isaköyü

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan