Ali Rıza UĞURLU

 Image        Öncelikle, “günü kazanan ve yaşatanlar sağ olsunlar.Arguvan türkü gününü ve kendine özgü güzelliklerini gelen tüm dostlarıyla güle eğlene paylaştı ve  herkesi “seneye de buyursunlar” diyerek uğurladı.  
     Sevgili Belediye başkanımızın uyumlu ve yapıcı çabaları ve vakfın da katkılarıyla hazırlanan “Arguvan iki  gününü coşkuyla bir bayram havası içinde geçirdi.
     CHP yeni lideri Sayın Kılıçdaroğlu festivalin ilk günü öğlen sonu “programında olacak ki” Arguvan da coşkuyla karşılandı ve saat 5 sularında “Kültür evi temel atma törenine de katıldılar. Daha sonra, yöre halkımızın “ülkeyi yönetmeye soyunan siyasetçilerden beklentileri” “Halkın İktidarı olacağız” vadinde  bulunarak ayrıldılar .
      2. Bin nüfuslu bir ilçenin mahallelerine kadar taşan insan selinin sırrını anlatmaya artık yer olmasa gerek diyorum.
      Çünkü Festivalin 8  incisinde de, “Din, dil, millet, cinsiyet, renkler ve şuralı oralı demeden,  “vahdeti vücut”  yani, “varlığın birliği yaşandı.” Ve oldukları gibi, iki gün el ele, gönül gönüle kapadılar.
     Ancak; Bu güzelim kültür kentinde, gerekli tesislerin olmayışı,geçmişten günümüze tüm sorumluların sorumsuzluk ayıbı diyerek, iki gün boyu herkes tarafından konu oldu ve kınandı.
     Şurasını açık ve net olarak diyorum. (Kültüre ve sanata eğilmeyen bir siyası yapının kolu gen içinde hep sallanıp sancıyacaktır diye düşünüyorum.
      Festival 24..25 Temmuz “beklenenin üstünde yoğun bir insan kalabalığının yanında, YOL TV nin naklen yaptığı yayında, kim bilir daha ne kadar insan tarafından ekrana kapanıp izlenmekteydi.
      Kültür Bakanı  S.”Ertuğrul GÜNAY”, birkaç dakikalığına da olsa,  “dillere dolaşmış Arguvan” ı “konumu gereği” 2, gün boyu izleme zahmetinde bulunmuştur diye düşünüyoruz.
      Adı tek konuşulan “Türkü kentinde “Sayın Bakan,  Festival için  Kültür Bakanlığı olarak, tek kuruş bile katkıda bulunulmadı denmekte.
     Katkıda bulunanlarsa, ismen tek tek okundu, onlara da ayrıca teşekkür ediyoruz.
     Sahne selamlama ve tanıtma olayına gelince;  programa davet edilen ve katılan “yerli ve   
yabancı” tüm sanatçı ve misafirlere de teşekkür ediyoruz. Program yazıldığı gibi  eksiksiz olarak da uygulandı diyebiliriz.
      Ancak; program  2 güne sığdırılamadığı için mi, Arguvan kültüründe yetişmiş ve emek vermiş, onca sanatçı program dışı bırakıldı.?           
     Zaman gerekçe olarak gösterilecek olursa, katılamayacağım. Bir Örnek; ulusal boyutta düzenlenen sempozyumda şiirler arasından “Arguvan´ı en iyi anlatan” şiir orada okutturulmadı.         
      Şöyle ki, Arguvan bu güne ve üne neyle ve kimlerle getirildi?
      Bu soru elbette ki yanıt isteyecektir.
      İki gün boyu evden götürdüğüm masamda kitaplarım ve  “dost tanıdık ve uzaklardan gelen ve tanışmak isteyen dost  misafirlerle zamanı değerlendirmeye çalıştık. Bizleri en çok da sevindiren, yöre kültürümüze ilgi duyan “yerli ve misafirlerin” o alanlara dolup taşmaları idi, herkese şükranlarımı sunuyorum.
      Ancak; Bir yazımda, festivale “uluslar arası ad koymak gereksizdi diye yazmıştım. Tabi, bu benim “Arguvanlı olup ve tanıyan birisi olarak düşüncemdir.”Karşı mısın diyenler oldu”
      Her şeyde olduğu gibi, kültürde de tüm uluslarla karışıp kaynaşmanın önemini  hep savunmuşumdur. 40 yılımı “her dil ve kültürden olan dünya insanlarıyla” yan yana yaşayarak “o önemi kavradım” ve kalemim de hep ondan yana oynamıştır, bundan böyle de oynayacaktır, öncelikli olarak o kişiler tarafından bu bilinmelidir.
     Dostlar, festivallerimize beklenen ilgi her yıl daha da artacaktır, program “üç güne paylaştırılabilir” ve her seferinde “mutlak ve mutlak Arguvan ağılıkta olmalıdır” diye düşünüyoruz. İzlenimlerimize göre de, yöre halkımızın tüm talepleri de bu doğrultudadır.   
      Sayın Belediye başkanımız bağışlasınlar, kendilerinin “birlik beraberlik için araladığı kapılar” Arguvan´ı “yazarak okuyarak bu günlere taşıyan nice değerlerimize kapatılmamalıdır istiyoruz.

Saygılarımla.

By Ali Rıza Uğurlu

isaköyü

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan