Ali Rıza UĞURLU

Ali Rıza Uğurlu

Ali Rıza Uğurlu

“Denize kimin donsuz girdiği sular çekilince anlaşılır” demiş Amerikalı “hayırsever” iş adamı Warren Edward Buffet.  Sular çoktandır çekildi bile.
Türkiye´de Din´le siyaset yapan siyasetçilerin anında zengin oldukları artık gözden kaçırılacak gibi de değil. Şurası bir gerçek, Devri Süleyman´dan alın da Özallar, Mesutlar, Çillerler ve 47,% seçmen oyu ile halen iktidarını sürdüren “Tayip”  kendileri ve yakın çevrelerinden zengin olmayan kaldı mı?
Sülo´nun 1963 ler de İl ilçe “Kuranı Kerim´i” başına alarak, dolaşıp başlattığı siyasetle, yukarda adı geçen her “dönemin iktidar öncüleri” sürdürdükleri siyaset sayesinde yedi sülaleleri ve hem de, Türkiye dışından çıkar yandaşlarıyla el ele vererek, zengin olup köşe dönmeyen kaldı diyebilir miyiz?
Cumhuriyet le açılan çağdaşlaşmanın önünü boşuna kesmediler. Dini siyasete karıştırarak, ulaşmak istedikleri servete varıp oturdular. Hem zenginleştiler, hem de ülkede, inandırabildikleri, “işsizim, aşsızım” diyenlerden çoğunu, aç acına sıkma baş ve kara çarşafla sardı sarmaladı bıraktılar.
Meydanlarda, “ücretlerimiz çok düşük, geçinemiyoruz, sayın Başbakanım” diyen işçilere şükredeceksiniz, “va mı başka çare” dememiş miydi? Devri Süleyman.
Bu ülke insanları 60 yıla yakın süredir, dayatılan bu siyasetten bıkıp usanmadılar mı dersiniz?
Yada: Sayın Baykal, ben çalmadım diyor, madem öyle, “siz de çalın” çalın da bari şerefsizliğinizi ilan et demesinler size. Hırsızlık, yolsuzluk yapmış, mahkeme önüne çağrılıp sorgulanmamış olabilirsiniz, “dokunulmazlıkları da kaldıralım” diyorsunuz ya. İyi de, siz  % de kaç seçmenin oyunu alabiliyorsunuz? Onu söyleyin önce.  Bu sapına sarıldığınız “demokrasi” herkesin demokrasi si olmadığını çok iyi biliyor olmanız lazım. 10% barajına yapıştınız.
S. Başbakan  47,% leri de aşacağız, “hadi teşkilatım, gayret edin, o muhalif  “yolsuzluk hırsızlık” var diyen  gazeteleri evlerinize sokmayın, ayrılın şöyle bi, demedi mi? S.Baykal siz de yapın aynı siyaseti, madem  toplum bu gidişattan memnun. Çal aslanım, çal da şerefli olasın, hatırın sayılsın, bakarsın muhalefetten sıçrayıp hop diye iktidara oturursunuz. Camileri kışla, minareleri süngü yap, çak “fakir fukaranın” böğrüne kaburgasına. Durmadan “elektriğe, yakıta,akaryakıta, telefona, kemer sıktırıp mide kasan her ne varsa, durmadan zam yap. Çık milletin karşısına “Nerden nereye” de. Sonuna kadar daya kapıları Amerikan Emperyalizmine, bir dediklerini iki etme. Ya da; kusura bakmayın, bu koltuktan bir milim dahi öne geçemezsiniz”
Bilmiyor musunuz? Mahkemelerde karara bağlanan suçlar suç sayılmıyor.”Kombasan, İhlas, Deniz Feneri” yoluyla soyulanlar gurbetçi, sıradan vatandaşlar değil mi? bu soygunlar iz bıraksa ne çıkar?  Çal çarp da oyların artsın. Diğer tüm partiler, hepiniz de çalın, yer yurt alın, bir tarafını siyasi harcamalara ayırın, TV kanalları kurun, iftar sofralarınız ve “paket bulgur” dağıtma gibi hayır severliliğiniz kanallarda izlensin.
Sizler de izliyorsunuz işte, onca insan birbirlerinin omuzlarına biniyor, hayır paketlerinden birini kapacağız diye, hem de boğulurcasına. İşte o oylar seçimlerde hepsi size gelecek.
Koltuklara çöküp adam üstü adam gibi oturun. Şerefiniz koltuklarınızdan taşıp yığılsın yanlara,  çalıntılardan düşünüp fakır fukaraya da veriyorlar. El açanlar önce yalvarıyor, sonra da Allah razı olsun deyip dua ediyorlar. Devlet kurumları sosyallaşırsa  n olacak ki? Ülke zengin Allah´a şükürler olsun. Farkın hepsi bu işte”

Koca dünya, dönüp durdun boşuna
Neydi,  sebebini soramaz olduk
Direğin bir yanda, kapın ne yanda
Biz seni bir hayra, yoramaz olduk

Tavanın delindi, yıllar çarpıldı
Gece de kim kime, gündüz yırtıldı
Mevsimlerin gitti, çarkın kırıldı
Yaylana ovana, varamaz olduk

Ali Rıza´m, sende şenlik var sandı
Kim  yoldu gülünü, kimler kokladı
Bırak  ters dönmeyi,  bırak inadı
Bir adam gülüşü, dolamaz olduk

Hadi adamım; Bu Ülke bu gibilerin atını oynattığı alanlardan birisidir. Bin bir at a, kır olmasın, biraz sarı da olabilir, Allah de ,bin açıl meydanlara, Kardeş ras gele.
“Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az”  denmiş amma, anlayana da anlamayana da, davul yalnız zöhürlük te sesini duyurabiliyor.

Saygılarımla

By Ali Rıza Uğurlu

isaköyü

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan