Image

ImageTürkiye de yıllardır uygulanan kirli siyasetin sinsice ülkeyi nerelere sürükleyeceği ve bir deprem gibi hayatı alt üst edeceği kaygılarımızı her fırsatta demeye çalıştık.

‘Uygar, Çağdaş ‘Demokratik, Laik Hukuk devleti’, dedik.

Dedik de, niçin ve kim için dedik? İşte bu gün öylesi bir tablo ile dediğimiz 70 Milyon karşı karşıya getirilip bırakıldı.
İnsanlarımız geçmişte, ilkel bir toplumda olduğu gibi, kurtuluşu hep kişilerden bekleyip o anlayışa kilitlenip kaldı.
Dünyanın hiç bir gelişmiş çağdaş ülkesinde bir konuşmacının etrafında ‘1000 ler 10.000 ler’ toplanıp, onun ağzından çıkacak laflara takılıp kalmazlar. Kamu görevine soyunan birilerinin programına bakılır ve inandırıcılığı konuşulup tartışılır.
Peki, şimdi Türkiye getirilip tıkandığı bu ortamdan nasıl kurtulacak?
Asıl benim merak ettiğim taraf, ‘Daha Bu Millet neyi bekliyor? Şimdiye dek yapılan yanlışların henüz tek bir tanesi yargıya intikal ettirildi. AKP liler ondan da kurtulmak pahasına tüm tehlikeleri de göze alarak sayısallığını kullanmaya soyundu.
Bazı yazılarımızda özellikle değindik, ‘Hukuk işletilmiyor’ dedik, Şimdiyse, işletilmeyen hukuk ve koruyucu yargı kurumları köşeye sıkıştırılmaya çalışılmakta.
AKP %70 destekten söz ediyor, başarabilirlerse o kurumlar da al aşağı edilmeyecek mi?

26.03.08 sabahı kalktığımda TV haberlerinde gördüm ki, sivil toplum ‘STÖ’ örgüt temsilcileri adına bazıları, ‘Erzurum, Samsun, Denizli, İstanbul’ ve her il de, bir araya gelmiş, medya aracılığı ile tüm ülkeyi içinde bulunduğu durumdan kurtarmak adına, herkes sağ duyu ve diyaloğa çağrıyorlar. S. Başbakan da katılıyoruz dedi. Haklıdır!
Ustaca süsledikleri lafların arasında kurtuluşun ve sağ duyuya çağrının adı, ‘Parti kapatmakla bir yerlere varılamaz’, demokrasimiz büyük ölçüde zarara uğrar’ deniliyor.
Anayasa’yı koruma örgütüne götürülen bir konu, bazı örgüt ve kişilerce sağduyu adına, ortaya çıkıp duyguları kabartarak, var olan demokrasi ve onun hukukuna müdahaleyi mi istiyorlardı? Bu tip çıkışlarla yargının işine karışılmış olunmuyor mu?
Ülkenin kurtuluşu milletin selameti, için yıllardır doğruları savunan ‘STÖ’ den aralarında kimselerin olmayışı da, çağrının amacını ve adresini gösterir gibiydi.

Ülkenin geleceği ve hür dünya ile barış ortamında bütünleşmesi için, tek çarenin, hayatı tanzim eden, çağdaş bir hukuk düzeninin gereğini hep dedik ve herkes anlayana kadar da demeye devam edeceğiz.
Ancak; AKP ve onun üstüne oturduğu adı konuşulan o sistemden kurtuluşu da demeyenleri gelecek af etmeyecektir. Bu sağduyu adına ortaya atılan örgütler sivil de olsalar, mevcut düzenin çıkar örgütleridir. Amacınız ülkeyi getirildiği yerden çekip kurtarmaksa yargıya destek olmanız, alacağı karara saygılı kalmanız gerekmez mi?.
‘Herkes geri adım atsın’, laflarınız kuruyu da yaşla yakmaktan başka bir anlam taşımamakta.
ABD başkan yardımcısı (Cheney) orta doğu da ‘katliama devam’ talimatını verip Türkiye ye geldi. Neye geldiği de, herkes tarafından gayet iyi bilinmektedir. Emir ve buyruklarını emin ellere bıraktı ve uğurlandı. Sağduyulu olanlar bence caddeye çıkıp ona defol diyen 70 milyonu seven, geleceğini düşünen yiğitlerdi.
Kamu Sen ve onunla dayanışma içinde olanlar, Siz AKP nin daha da varmak istediği yere kadar önünü açmaya niyetli görünüyorsunuz.
Ülke ne gibi sorunlarla karşı karşıya? ‘Susurluktan Ergenekon’a, dibe vuran ekonomi, yargıya sataşmalar, öğrenci olayları, Sağlık ta yıkım, eğitim de sapık çıkışlar, İşsizlik Vs. gibi kaygı ve korkularla herkesin uykusu kaçtı, s. sağduyulular!!!
Nevruz kutlamaları neyi çağrıştırdı? Dünya da, ‘Paskalya barış yürüyüşlerinde haykırışlar, Irkçılığı protesto yürüyüşlerinden’ Siz sağduyulular, ne çıkardınız?
Dünya Sivil Toplum örgütleri bu yürüyüşlerde insancıl bir gelecek için haykırdı. Sizin çağrınız, AKP yi ve onun başı ‘S.Tayip’ i ettikleri ile yargı elinden sıyırıp kurtarma çağrısı mı?, akıllara takılan bu.
Sağ duyu, ABD lilerin eline ve gözlerine bakarak politika üreten, çağ dışı icraatlarla ülkeyi kara çul üstüne oturtan, açları yoksulları hesaba katmayan, işbirlikçilerden kurtulma çabaları ‘asıl sağ duyu ve onursal duyarlılık olacaktır kanısındayım.

Saygılarımla

By Ali Rıza Uğurlu

isaköyü

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan