Ali Rıza UĞURLU

ImageHer oldu bittiler karsisinda toplum vurdumduymaz ise, fittiriklar agirlikta demektir.
Istersem halifeligi getiririm, benim memurum isini bilir." Devri alemi devralanlari seyreden ve o gidisata çira olup karanliklarda biri birlerini kovalayan o toplum da fittiriklar var diyebilir miyiz?
Adina vergi dedigimiz mekanizmayla "emek sömürülür zengin yaratilir, arkasindan is as diyenleri al tik hapishanelere. Ötekiler olarak o kesimden milyonlar karin tokluguna birilerinin eline ayagina kapanip as kapisi is ister ve gidisata da kör bakarlar.. .
Hak dagitan hukuk boslukta, daha da o baglayici yasalari "sözüm ona" sömürücüler tarafina indirmek için dedigimiz "fittirttiklari" meydanlarda "arkasi gelmeyen içi bos laflarla" kazanmaya kollar çoktandir sivandi bile.
Yan yana köy kent yasami da artik önemini bitirmis demektir. Insani degerlerin yanini besleyecek olan "hak dagitan hukuk" simdi siyasete malzeme edilmektedir. Vergi verip askere çagrilan ve devletin varligindan habersiz hele de "köyler" bireysel çok yanli yasam savasinin malulü durumuna düsürülmüs durumdalar&
Çok partili sistemde hep demokrasi ve en çok ta insan haklarindan söz edilir. Bir bakarsiniz vatandas olan fertler arasi bir sürü siniflar var&
-Is verenler
Bir avuç bürokratin keyfi tutumuna terk edilen,
-Isçiler
-Memurlar
-Esnaf
-Köylü
Bunlarin daha da disina itilen, "emekli issiz ve sakatlar&

Tabiatiyla, dogus da öldügünde de, ayni insanlar biri digerinden farkli siniflara ayrilmayi nefsine reva görüp sistemin ötekileri "fittirik degil de, dogdugu gibi ayni esit kosullarda yasayabilen insanlar midir?
Herkesin agzinda çözümmüs gibi kullanilan bir cümle var, "Adamin olacak vatandas adamin, yedireceksin&
Anayasa ve yasalar yazilir hemen rafa konur, her is için çözüm siyasette güçlü tarafin bürokratlarinda biter. Orada ahlakin ar damari çatlamissa, sürün dövün onun keyfini ve cebini de sisir sisirebildigin kadar, vatandas&Is bitirinceye dek, sakin anam agladi, falan ola ki, unutup da demeyesin, al anani git derler adama.

Sorumsuza sual etmek, hak diyene vaciptir
Özü çürük bir sultansa, emri aman eylemez
Ali Riza´m ne beklenir, kul hakkini yiyenden
Kesilmezse onun önü, özde iman eylemez

Saygilarimla

By Ali Rıza Uğurlu

isaköyü

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan