Ali Rıza UĞURLU

Ali Riza Ugurlu

Ali Riza Ugurlu

       Öncelikle Arguvanlılar; Askerlik yaptı-vergi verdi-oy kulandı Laik- Demokratik- paylaşımcı- eşitlikçi din millet ayrımı yapmayan-herkese aynı mesafede olan bir yönetime ihtiyacı var. Oraya gelen binlerin Devlete dargın, asık suratla geldiği gözlerden kaçırılamayacak.
        Arguvanlılar bu günkü bu Devletin vatandaşı olduğu söylenebilir mi? Yıllardır inşatı durdurulan "Yoncalı Barajı" inşaatına ayrılan  1. Yt lik  bütçe bunun en açık kanıtıdır.

        Şimdiyse; yapılacak 6. Türkü Festival tarihinin erken bir kararla açıklanması sevindirici oldu.
        Çünkü, o kültürü zevkle gelip görerek yaşamak isteyen, herkes ona en azından hazırlıklı olacaktır. 
        Tabi ki,  öncelikli olarak, festivali başından bitimine kadar, sorumlu bir çok kişiden oluşmuş,  deneyimli, işi paylaşmış tam kadro, hazırlıklı ve hazır olunmalıdır.
         Bu düşüncemle,  8.Temmuz saat 14 sularında S.Başkanı ziyaret ve festivalle ilgili bazı bilgiler almak için makamına gittim. Ancak, heyetiyle toplantı halinde oldukları için, kapıda bir not bırakıp, özel işlerim nedeniyle ayrıldım. Sayın Başkanı ikinci gün öğlen suları Malatya dan telefondan aradım.
        Kendisine uğradığımı ve toplantıda oldukları için not bıraktığımı söyledim. Sayın Başkan her zaman olduğu gibi saygın bir üslupla telefona çıktılar ve sorumu ilettim kendilerine.
        Özellikle, Festivalde Arguvan´lı olup yazıp yapanlar için, bir yer gösterecek misiniz?, dedim.
        O zaman olsun, bir şeyler düşünebiliriz".dediler. Aslında Arguvan Türkü Festivalinin nelerle renklenebileceği hazırlıklar döneminde, çok yönlü olarak ele alınıp programlanmalıdır.
       Geçmişte karşılaştığımız bazı sıkıntılar nedeniyle "bu soru basitte görülse" sormak ihtiyacı duydum.        
      
        Türkü Festivalinin gerçekleşmesi kolay olmamıştı. "Yiyen bilmez doğrayan bilir" demiş büyüklerimiz.
        Şurasının altını şöyle kalınca bir çizmek gerekiyor.
        Türkü Festivali, Arguvan ve arguvanlılara, "sağlanan maddi katkıyı bir tarafa bırakalım, yöreye özgü kültürel değerleri sayesinde kalıcı güzel bir misyon yüklemiştir. O sayede, hepimiz yeri geldiğinde  Arguvan lı olduğumuzu göğsümüzü gere gere söylüyoruz.
        Her köy kendini tanıtma açısından önemli, günlerini tüm çevre halkıyla bir araya gelip planlı programlı yaşayabilir.
       Ancak; "Arguvan kendinde yaşanan tüm güzellikleri, köy ve mezraları ile merkezde  bir bütün olarak temsil eder.  Arguvanlılar sanatta olduğu gibi yaşamın her alanında da, zaten bir bütündürler. Bu bütünlük 2003 Temmuzunda  1, "Türkü festivali" ile ortaya kondu ve anlatılıp ilan da edilmişti.        
       Geçmişte görülen eksiklerin ilerde mutlak surette giderileceği inancımızla, eleştirilerimizi hep saklı tuttuk.
       Gündemine oturmuş kalıcı bir "Türkü Festival´i, her yıl daha da renklendirilerek, yarınlara taşınması için, dernek, kurum, kişi  herkes, elini taşın altına koymalıdır. Bunu hep dedik. Doğrusu da bu değil midir?
       Bu düşüncelerimizi İnternet aracılığıyla bir çok  Arguvan seven ve sevdalısıyla da paylaştığımızı sanıyorum.
       Böyleyken, yöremizin asıl yüzünü sergileyen Türkü Festivali´nin, yaratılmasında da, tek etken olan, üretken kendi değerleri her festivalde ihmal ediliyor. Bu yanlıştan kesinlikle dönülmelidir diyoruz. Bu ses kulaklardan hiç de eksik olmadı. Yine bu 6, festival tarihi açıklandığında da, aynı şey ilgililere hatırlatıldı.
      Dışarlardan getirilen birileri ile Arguvan tanıtılmak isteniyor. Arguvanı onlar değil, Arguvan kendini nasıl tanıttı? O doğrular takip edildiği süre onu yaşatabilirsiniz.
      Biraz ayrıntıya girecek olursak; Arguvanlı olmayan bir sanatçı türküsünü söyler ve çekip gider. Ya Arguvanlı birisi?
      Üstünde çay altın derya
      Neden bu halk hasret suya
      Herkes vardı indi Ay´a
      Arguvan´a bu ceza ne ?   (Yukarısı Yoncalı çayı, Aşağısı araziye yapışık Karakaya Barajı) Ya devlet nerede?" Sorulmalıdır!!!
      Bu festival Türkü festivali dedik amma, "bu da bir türkü sözüdür", senede bir dilimiz dönsün istiyoruz.
      Keyfi kararlar, kişisel sürtüşmeler, kazanımlarımızı tekme tokat alır aşağı, gibi kaygılar oluşmaya başladı. 
      Bu zıtlaşmalara rağmen; kendi sanatçı ve üretken Arguvanlı değerlerimiz, bu güne dek kimselere  küsüp darılmadılar. Ancak; kendilerine haksızlık edildiğinin çok iyi de bilincindeler.
      Küsmediler, çünkü "Arguvan bizimdir" bizde bu kültürün içinden geliyoruz buralıyız, bu kültüre can verdik, ilelebet yaşatacağız, inadımızda kararlıyız diyorlar.    
      Bütün bunlara rağmen; tüm Arguvan ve etraftaki güzel insanlar, her zaman olduğu gibi, Arguvan nın yaraları yaramızdır, deyip elimiz elimizin içinde, bu yıl da hep orada olacağız olmalıyız diyorum.

Saygı Sevgi Ve  Muhabbetlerimle.

By Ali Rıza Uğurlu

isaköyü

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan