Malatya/Arguvan/Karahüyüklü Köylüm Aysel Kılıç Karslı​ tarafından Roman Kitabı olarak okuyucularıyla buluşan ve okurken insanı Acılardan Acılara savuran, birden çok hayatın ölümle kalım arasında gidip geldiği, Katliamlar, Trajediler, Açlık, Fakirlik ve İnsanlığın Anadoluda Hastalıklarla boğuştuğu bir zaman dilimini yalın bir zeminde buluşturmanın adı olan bu Kitabı çoğu zaman ağlamaklı gözlerle kısa sürede okudum.

Vartanuşun Alisi
Vartanuşun Alisi

Çıkış noktası; Ebesinin Ermeni Soykırımı’ndan şans eseri kurtulan ve Karahüyük Köyüne Gelin olarak gelmesine varan bir Trajedinin belkide en güzel yanı hatta Onure edilip Taçlandırılmasıydı bu Kitap.

Tüm Ailesini ölüm veya birbirlerinden koparılma sonucu kaybeden gencecik bir Kızın yaşadığı Acıları olabildiğince güzel yansıtan ve sürükleyici bir anlatımla bizlere ulaştırarak tarihe Arguvanın Karahüyük Köyünden bir Mum yakılmasına şahit oldum.

Vartanuş Ana Soykırım öncesi okuduğu Ermeni Mekteplerinde edindiği üstün ve değerli Bilgi ve Eğitimiyle yetiştirdiği oğulcanı Ali’si öğretmen olarak uzun yıllar Karahüyük’te görev yaparak adeta Karahüyük Köyünü aydınlatan, okur-yazar ve Eğitimli insan sayısına direk etki eden oluyordu.

Göçer hayatı süren Aşık Yoksuli’yi ve diğer birçok Göçer Aile çocuklarını okula kazandırma ve okutma inceliğini ve duyarlılığını gösterende Vartanuş’un Alisi oluyordu. Aşık Yoksuli’nin Toplumsal Mücadeleye omuz vermenisinin temellerini atanda tamda buydu. Haksızlığa, Zalime ve Zorbaya boyun eğmeden Mazlumdan ve Ezilenden yana olmayı ona Öğretmeni Vartanuş’un Ali’si öğretmişti.

Vartanuş’un Ali’si Yetim bir çocuğun Kıtlık ve Hastalıklarla kırıldığı bir dönemde Soyukırılan bir Ananın vefakar, Cefakar ve en çokta Sorumlu ve Emektar bir evladı olarak yaşından büyük işler başaran, varılmaz yollara çıkıp varan, başarılmaz denilen Sınavları alnının akıyla kazanan bir çocukluktan Öğretmenliğe uzanan, Öğretmenlikten, tüm Çocuklarını en iyi şekilde Eğiterek Topluma faydalı insanlar olarak hayata kazandıran bir Baba olarak hayata dair belkide son görevinide yerine getirerek Anası Vartanuş’un acılarını yattığı yerde dindiren olarak ”Vartanuş’un Ali’si” Kitabının Temeltaşı oldu.

Vartanuş Ana’nın diktiği Fidanlar Meyvesini veriyordu. Ermeni Soykırımın 99. yılında Vartanuş Ana Arguvan’ın Karahüyük Köyünden tüm Vicdan sahibi İnsanlığa oğlu ve Torunu aracılığıyla sesleniyordu.

Beni şahsen en çok etkileyen kısım Yetim bıraktığı kızları, helede Minik Yavrusu Hanım Bebe oldu. Bebek yaşta toprağa verdiği Öz ve Üvey demeye dilimin varmadığı Evlatları oldu. Beni en çok etkileyen Ali’sinin o kocaman Yüreğiyle her defasında alnının akıyla çıktığı Hayat Mücadelesi oldu.

Vartanuş Ana Alisinin kollarında hayata gözlerini yumduğunda aklıma Ahmet Kaya’nın yüzlerce Türküsü arasında bir Türkü olan ”Birde Sen Gitme” Türküsü kurşun gibi saplanıyordu.

Anası, Babası, Kardeşleri, Köyleri hatta o tüm giden yüzbinlerin ardından Vartanuş Ana’da gidiyordu Alisini ve Minik Yavrularını Açlık, Kıtlık ve Hastalıklarla savaşan bir zamana, bir belirsizliğe teslim ederek…

100. yılında Anadoludan zorla sürgün edilen, Soykırıma uğratılan Ermeni Halkına Vartanuş Ana ve Alisi ile insancıl bir Bağ kurmaya davetin adıdır Vartanuş’un Alisi.

Bu Sesi insanlık ve Vicdan adına herkes duymalı…

22 Nisan 2015
Deniz Çamur

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan