YENİ BİR ANAYASA GÜNDEM DE//

 

4- siyasi partiyi temsilen yeni bir anayasa için görevlendirilen vekiller çalışmalara başlamak için kolları sıvamış olsa gerek.. Acaba; TBMM de gurubu bulunan partilerin çağa ve çağdaşlığa yakışır, önü geleceğe açık bir anayasa hazırlayıp meclise sunabilecekleri kamuoyunun merakında.. Öyle ya; çünkü, bugünkü ülkenin yüz yüze ağırlıklı olduğu sorunların bile çözümü için, parlamentoda görüş ayrılıklarının giderildiğine tanık olunamadı….

Mevcut AKP iktidarının 13 yıllık çalışma icraatlarından ‘’tüm muhalefet ve kamu oyunun belli bir kısmı süresiz şikayetçi olmuşlardır..

Hep de hukuksuzluktan şikayet edilmiştir.. Anayasal kurumlarda, (Yasama Yürütme ve yargının tarafsızlığı konusunda ‘’yapılanlar parlamentoda ‘’sıralamaya gerek yok’’ devamlı tartışılmıştır ve tartışılmaktadır da.,.

AKP lilerin yeni anayasaya dayatacakları konu daha başında belli ki (başkanlık olacaktır..

Esas mesele hukuku çağdaş işleyen sistem mi, yada başkanlık mıdır..?

Başkanlık yada yarı başkanlık la yönetilen ülkelerde ve normal seçimle oluşan demokratik çoğulcu sistemlerde de, ‘’hukukun yani ‘’yasama yürütme yargı bağımsızlığı esastır, başkan da buna gözlemci olarak koltuğunda olur..

2, bir husus , solda çağdaş düşünen partilerin ‘’12. Eylül faşist dikta anayasadan kurtulma çabaları ortadayken, AKP nin Başkanlık deyip dayatmasından, ‘’ kamu oyu bir şeyler çıkarıyor olmalı diye düşünüyoruz..

Biz kamu oyu olarak yeni bir anayasa deyince düşündüklerimiz.?

Yeni bir ANAYASA derken, ‘’çağdaş aydın uzman kişiler eliyle, bir daha değişim akla gelmeyecek yapıda, ‘’yüz yıllar ileriye açık, Sınıfsız, İnsan ve tüm canlıyı ve doğayı koruma ve yaşatmayı esas alan bir ana yasa diyoruz..

 

26.01.2016                  aliekbercicek

By Ali Rıza Uğurlu

isaköyü

  • https://radyo1.radyo-dinle.tc:7041
  • Radyo Arguvan